Obrady Optymistycznego Sejmu

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat wpajamy dzieciom patriotyzm, przywiązanie do swojej Ojczyzny oraz uczymy szacunku dla polskich symboli.

Dlatego też tegoroczne, piąte już obrady Optymistycznego Sejmu Dziecięcego w naszym przedszkolu zostały połączone z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Obradom Sejmu przysłuchiwali się zaproszeni goście: pani Lucyna Witczak  - przedstawicielka Kuratorium Oświaty,  pan Krzysztof Leszczyński – przewodniczący Rady Rodziców i Radny Miasta Ciechanów, pani Małgorzata Grzelak- Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele służb mundurowych 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu- pan Artur Pyszczek i pan Łukasz Rębowski oraz państwo Monika i Marcin Jaskulscy- przedstawiciele grona rodziców.

Uroczysty program przedszkolaki rozpoczęły od wyrecytowania kilku wersów „Inwokacji” i zatańczyły taniec - polonez.  W formie patriotycznych wierszy przedstawiły historię Polski oraz udowodniły jak ważna jest dla nich data 11 listopada.  Wspólnie zaśpiewały pieśń „Legiony”, tak bliską sercu Wielkiego Polaka, dzięki któremu odzyskaliśmy wolność. W imieniu kierownik Biblioteki Publicznej Głównej - pani Małgorzaty Grzelak, postać Józefa Piłsudskiego przedstawiła dzieciom nauczycielka Krystyna Czaplicka – Kutryb. Dzieci wcieliły się w role posłów i posłanek, a także marszałka i wicemarszałków Sejmu. Uroczystości towarzyszyła atmosfera powagi, a marszałek czuwał nad porządkiem obrad. Na początku odświętnie ubrane dzieci odśpiewały hymn przedszkola, a następnie trzykrotne uderzenie laską marszałkowską rozpoczęto obrady sejmu.  Przedszkolaki wyjaśniły, co to takiego jest sejm, kto prowadzi obrady oraz gdzie znajduje się jego siedziba.  Następnie odbyła się debata dotycząca symboli narodowych. Sejm stworzył projekt ustawy „Jestem Polką i Polakiem”, która została jednogłośnie przyjęta przez marszałka sejmu – Antoniego i będzie obowiązywała wszystkie dzieci oraz pracowników przedszkola. W tym dniu włączyliśmy się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, cała społeczność przedszkolna oraz zaproszeni goście wspólnie odśpiewali hymn Polski.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych "Małych Polaków".