Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W ramach realizacji ogólnopolskiego programu Optymistyczne Przedszkole po raz szósty w naszym przedszkolu odbyły się obrady Dziecięcego Sejmu. Dzień 20 listopada nie został przypadkowo wybrany, ponieważ w tym dniu przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto to upamięta uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959r., a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989r. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Na wstępie pani Dorotka przypomniała wszystkim zebranym treść Konwencji o Prawach Dziecka. Dzieci wcieliły się w  role posłów i posłanek, a także marszałka i wicemarszałków Sejmu. Odśpiewano hymn przedszkola, a trzykrotne uderzenie laską marszałkowską pozwoliło rozpocząć obrady sejmu. Przedszkolaki recytowały wierszyki nawiązujące do naszego patrona Janusza Korczaka, a także przedstawiły najważniejsze dla nich prawa.

Uroczystości towarzyszyła atmosfera powagi, a marszałek czuwał nad porządkiem obrad. Każde dziecko- poseł mogło zabrać głos i zaprezentować swoje postulaty dotyczące praw dzieci na specjalnie przygotowanej mównicy.

Debacie przysłuchiwali się zaproszeni goście:

pani Anna Lange- dyrektor przedszkola „Motylkowa Akademia” w Warszawie, pani Milena Hermanowska- nauczycielka „Motylkowej Akademii” oraz przedstawiciele Rady Rodziców naszego przedszkola.

Projekt ustawy „Prawa dziecka znamy i je przestrzegamy” został spisany i odczytany wszystkim zgromadzonym, a następnie jednogłośnie przegłosowany przez posłów oraz przez wszystkich zgromadzonych za pomocą lizaka z uśmiechniętą buźką. Marszałek i wicemarszałkowie przekazali na ręce pani dyrektor Bożeny Wernik treść ustawy, która w kilku słowach obiecała zapoznać z nią całą społeczność przedszkolną i przestrzegać zasad zawartych w ustawie. Obrady Sejmu zakończyliśmy wspólną zabawą.