Dzień Świadomości Autyzmu

Żyrafy z filmu edukacyjnego "Jaś i motyle" dowiedziały się, że osoby ze spektrum autyzmu mogą mieć problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem emocji i relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe, a to zasługuje na nasze zrozumienie. Aby łatwiej zrozumieć autystów, trzeba odczuwać jak oni. Dzieci próbowały z wykorzystaniem grubych rękawic wybierać z miski i przekładać do drugiego pojemnika fasolę; w kuchennej rękawicy wrzucać drobne klocki do słoika; układać puzzle w okularach z przesłonami, w których małe otwory ograniczały pole widzenia. Chodziły w rozmazanych okularach po równoważni. Słuchały wielu odgłosów jednocześnie i mówiły - czy im to przeszkadza, czy nie. Wąchały różne zapachy i określały czy są przyjemne, czy nie. Na koniec w zespołach wykonały żarówki, które zaświeciły na niebiesko.